Olejki eteryczne w kosmetyce
Olejki eteryczne w kosmetyce

Olejki eteryczne w kosmetyce

Przynajmniej od tysięcy lat rośliny i zioła są wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Z dobrodziejstwa Matki Natury czerpią ludzie na całym świecie. Zwłaszcza obecnie, kiedy coraz więcej konsumentów ma duże oczekiwania co do nabywanych produktów, analizuje ich składy i w związku z tym jest świadomych jakości, sporo mówi się na temat naturalnych składników. Nie dziwi więc, że wiele tak modnych współcześnie kosmetyków koreańskich również bazuje na wysokogatunkowych roślinnych wyciągach, w tym hydrolatach (wodach kwiatowych) oraz olejkach eterycznych. W kosmetyce substancje te na szeroką skalę pozyskuje się w procesie destylacji, w taki sposób, aby zachować ich cenne właściwości. Co to jest olejek eteryczny? Jakie są właściwości olejków eterycznych? Na czym polega zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce?

Co to jest olejek eteryczny?

Od najdawniejszych czasów olejki eteryczne w kosmetyce, ale też w lecznictwie i tzw. aromaterapii były wykorzystywane powszechnie. W dzisiejszych czasach zainteresowanie właściwościami olejków eterycznych zdaje się być szczególnie duże, na co niewątpliwie ma wpływ moda na pielęgnację naturalną i koreańską (wiele kosmetyków naturalnych i koreańskich zawiera w sobie olejki eteryczne). Jednak, co to jest olejek eteryczny i z jakich roślin popularnie się go pozyskuje? Otóż, olejki takie otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną, filtracji lub wyciskania świeżych bądź suszonych nasion, kwiatów, liści, łodyg i korzeni wybranych gatunków roślin. Najpopularniejsze, znajdujące powszechne zastosowanie olejki eteryczne w kosmetyce to m.in.: olejek pomarańczowy, eukaliptusowy, cedrowy, lawendowy, miętowy, szałwiowy, ylang-ylang, z drzewa sandałowego, z drzewa herbacianego. Warto przy tym pamiętać, że olejki eteryczne w kosmetyce to nie to samo, co oleje – te pierwsze składają się aldehydów, estrów, alkoholi i terpenów, te drugie – z lipidów i witamin. Natomiast, jakie są właściwości olejków eterycznych i jakie w związku z tym znajdują zastosowanie?

Właściwości olejków eterycznych

Wiemy już co to jest olejek eteryczny, w jaki sposób się go pozyskuje i m.in. z jakich roślin, a także co wchodzi w jego skład. W takim razie najwyższa pora wskazać najważniejsze właściwości olejków eterycznych, które to z kolei decydują o ich zastosowaniu. Olejki eteryczne w kosmetyce w zależności od tego, z jakiej rośliny pochodzą, mają oczywiście różne właściwości. Można jednak przyjąć, że te najpopularniejsze działają przede wszystkim odkażająco, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, a także regulują pracę układu odpornościowego i układu krążenia. Wiele z nich jest więc polecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej i skłonnej do alergii. Niemalże wszystkie (pod warunkiem, że nie przeszkadza nam dany zapach) wpływają relaksacyjnie na ciało i umysł. Zatem, jakie jest zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce?

Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce

Biorąc pod uwagę właściwości olejków eterycznych nie dziwi, że preparaty te popularnie wykorzystuje się dziś nie tylko w lecznictwie i aromaterapii, ale też w przemyśle kosmetycznym. I tak też, olejki eteryczne w kosmetyce stosuje się do produkcji różnego rodzaju produktów do twarzy, ciała i włosów. Poza tym, na rynku dostępne są czyste, skoncentrowane olejki eteryczne, przeznaczone do samodzielnego przygotowywania kosmetyków. Przykładowo, po zmieszaniu odpowiedniego olejku z kremem do twarzy otrzymujemy doskonały preparat, za sprawą którego pielęgnacja skóry mocno przesuszonej, podrażnionej czy trądzikowej stanie się znacznie skuteczniejsza. Poza tym, osoby borykające się z łupieżem, wrażliwą, suchą skórą na głowie, na bazie olejków eterycznych mogą przygotowywać łagodzące wcierki do skóry głowy. Natomiast wszystkim, którzy poszukują sprawdzonego sposobu na odprężenie oraz ukojenie ciała i zmysłów polecamy kąpiel z kilkoma kroplami ulubionego olejku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl