Co to jest trądzik różowaty?
Co to jest trądzik różowaty?

Co to jest trądzik różowaty?

Gładka, napięta, pełna naturalnego blasku cera o zdrowym kolorycie, pozbawiona wszelkich niedoskonałości to ideał, do którego dążymy właściwie wszyscy. Tymczasem skóra lubi płatać nam figle i bardzo trudno doprowadzić ją do stanu choćby zbliżonego do perfekcji i w tym stanie ją utrzymać. Po drodze napotykamy bardzo wiele przeszkód – czynników, które wpływają na jej kondycję. Pośród nich wymienić można choćby uwarunkowania genetyczne, problemy zdrowotne, niewłaściwie zbilansowaną dietę, niezdrowy tryb życia (niedobór snu, stres, znikoma aktywność fizyczna, przepracowanie), używki (papierosy, alkohol) czy też niewłaściwą pielęgnację. Jednym z najdokuczliwszych problemów skóry jest tzw. trądzik różowaty, którego konkretna przyczyna wciąż pozostaje nieznana. Na pewno istotny jest czynnik genetyczny, natomiast właściwie wszystkie pozostałe mogą zaostrzać przebieg choroby. Co to jest trądzik różowaty? Jakie są typowe objawy trądziku różowatego? Na czym polega leczenie trądziku różowatego i jak dbać o cerę w przypadku trądziku różowatego?

Trądzik różowaty – co to jest?

Co to jest trądzik różowaty? Otóż, jest to choroba zapalna, która występuje wyłącznie u osób dorosłych (po 25 roku życia), najczęściej między 45 a 60 rokiem życia. Skłonność do pojawienia się trądziku różowatego obserwuje się zwłaszcza u kobiet i mężczyzn, które/którzy borykają się z jednym z dwóch problemów skórnych, a mianowicie słabymi, rozszerzonymi, pękającymi naczynkami lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych (nadprodukcja sebum typowa dla cery tłustej). Natomiast co zaliczamy do objawów trądziku różowatego, jak przebiega leczenie trądziku różowatego i jakie znaczenie ma w tym przypadku pielęgnacja?

Objawy trądziku różowatego

U większości osób objawy trądziku różowatego są podobne. Wszystko zaczyna się od zaczerwienia skóry i widocznych na jej powierzchni pajączków, których przyczyną są pękające naczynka. Z czasem zajmują one coraz większą powierzchnię na twarzy – na policzkach, nosie, brodzie i czole powstaje rumień, następnie pojawiają się drobne krostki (kaszka). W bardziej zaawansowanym stadium choroby do objawów trądziku różowatego dołączają trudne do usunięcia krosty ropne i wypryski. W związku z tym bardzo istotne jest wdrożenie zawczasu skutecznego leczenia trądziku różowatego oraz właściwej pielęgnacji.

Leczenie trądziku różowatego

Typowych objawów trądziku różowatego nie wolno ignorować. Jeśli nie chcemy, by choroba rozwinęła się do stanu, w jakim ciężko będzie zapanować nad skórą, już pierwsze oznaki tej choroby powinny nas skłonić do wizyty u dermatologa. Leczenie trądziku różowatego to z jednej strony unikanie czynników, które mogą zaostrzać chorobę (papierosy, alkohol, słodycze, ostre potrawy, słońce, nagłe zmiany temperatury, gorące kąpiele, intensywne ćwiczenia fizyczne, stres), z drugiej – antybiotykoterapia. Leki, jakie może przepisać dermatolog celem leczenia trądziku różowatego to kremy, maści i tabletki m.in. na bazie erytromycyny, metronidazolu, tetracykliny, izotretynoiny, kwasu azelinowego. Niemniej, nie możemy również zapominać o pielęgnacji cery przy trądziku różowatym.

Jak dbać o cerę w przypadku trądziku różowatego?

Leczenie trądziku różowatego polegające na unikaniu czynników mających negatywny wpływ na stan skóry objętej chorobą oraz stosowanie farmakoterapii jest oczywiście kluczowe, jednak wciąż nie wystarczające. Bardzo ważną rolę odgrywa również to, jak obchodzimy się z cerą na co dzień, a więc jej pielęgnacja. W przypadku trądziku różowatego zdecydowanie warto sięgać po delikatne, niedrażniące, najlepiej naturalne kosmetyki o prostym składzie, które nie naruszają płaszcza hydrolipidowego skóry. Poleca się więc olejki myjące i pianki na bazie wody, kojące tonery, odżywcze wodne esencje oraz nawilżające kremy o lekkiej formule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl